کاربرد اسپان باند در کشاورزی و باغداری

نوشته شده توسط:واحد بازاریابی ... در مقالات صنعت بی بافت و اسپان باند

اسپان باند یکی از پرکاربردترین منسوجات بی بافت به شمار می آید که کاربردهای مختلفی در صنعت و کشاورزی دارد. در این مقاله به کاربردهای اسپان باند در کشاورزی و باغداری خواهیم پرداخت.

کاربرد اسپان باند در کشاورزی و باغداری

اسپان باند یکی از پرکاربردترین منسوجات بی بافت به شمار می آید که کاربردهای مختلفی در صنعت و کشاورزی دارد. در این مقاله به کاربردهای اسپان باند در کشاورزی و باغداری خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که در مجله بلاگ سومریا مقالات مختلفی در باب آشنایی با صنعت بی بافت و انواع منسوجات نبافته وجود دارد که در راستای افزایش اطلاعات عمومی در صنعت بی بافت نگاشته و منتشر شده اند و توصیه میکنیم از این مطالب نیز بازدید داشته و نظرات خود را با ما درمیان قرار دهید.

همانطور که پیشتر گفته شد اسپان باند یک مدل پارچه صنعتی است که تار و پود ندارد و به همین دلیل است که به آن منسوج نبافته یا پارچه بی بافت میگویند. اسپان باند طی یک فرآیند صنعتی و بر پایه ماده ای شیمیایی به نام پلی پروپیلن تولید میگردد. در صنایع مختلف از اسپان باند استفاده میشود و از جمله این صنایع میتوان به صنعت کشاورزی و باغداری اشاره کرد. در زیر مجموعه ای از کاربردهای اسپان باند در کشاورزی را به صورت تیتروار میتوانید مشاهده نمایید:

  • استفاده از اسپان باند در ریز شیارهامنسوجات بی بافت و اسپان باند در کشاورزی
  • در روکشهای جلوگیری از انجماد به عنوان روکش عایق
  • استفاده از اسپان باند در  روکشهای شناور
  • استفاده از اسپان باند به عنوان محافظ  کشت و آبیاری
  • استفاده از اسپان باند به عنوان روکشهای گلخانه ای و گرم کننده
  • استفاده از اسپان باند به عنوان محافظ نهال در مقابل سرما و بارش شدید
  • استفاده از اسپان باند آنتی یو وی به عنوان روکش گلدان جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی
  • و...

در مقاله آشنایی با منسوجات بی بافت گفته شد که طی فرآیند تولید میتوان خواص مختلفی در اسپان باند ایجاد کرد. از جمله این خواص میتوان به قابلیت اسپان باند آب دوست یا اسپان باند آب گریز اشاره کرد که همین خواص میتوانند کاربردهای مختلفی ایجاد کنند. اما خواص مهمتر در صنعت کشاورزی خاصیت ضد اشعه خورشید (UV degradation) و  خاصیت تنفس پذیری اسپان باند است.

تصور کنید که که در یک گلخانه بجای استفاده از پلاستیک (که نه تنفس پذیر است و نه ضد اشعه خورشید) از اسپان باند با خاصیت آنتی یو وی و تنفس پذیری استفاده کنید. با اینکار نه تنها  دیگر با مشکل عرق کردن پلاستیک گلخانه مواجه نیستید ، بلکه گیاهان خود را از اشعه خطرناک برای آنها محافظت کرده اید. از سوی دیگر از شر سروصدای ناشی از تکان خوردن پلاستیک توسط باد هم راحت خواهید شد. مهمتر از همه اینها قیمت پایین این مدل پارچه است که صرفه اقتصادی زیادی برای مصرف کننده ایجاد میکند.کابرد منسوج نبافته در صنعت کشاورزی

همچنین اگر بر روی نهالها و میوه های درختان از پوشش محافظ اسپان باند استفاده شود ، نه تنها آفات و پرندگان دسترسی به آنها نخواهند داشت، بلکه تحقیقات نشان میدهد که سرعت رشد و ثمر بخشی نیز به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت

در مقالات بعدی به کاربرد اسپان باند و منسوجات بی بافت در سایر صنایع نیز خواهیم پرداخت.

این مقاله توسط واحد بازاریابی گروه صنعتی سومریا ( بزرگترین تولید کننده منسوجات بی بافت ) تهیه و تنظیم شده است.