ساک دستی پارچه ای و آمار تکان دهنده کیسه های نایلونی

نوشته شده توسط:واحد بازاریابی ... در محیط زیستی

آیا میدانید ساک دستی پارچه ای بهترین جایگزین کیسه های نایلونی قاتل هستند؟

ساک دستی پارچه ای جایگزین کیسه های پلاستیکی

همانطور که میدانید گروه تولیدی صنعتی سومریا همواره در جهت بهبود شرایط محیط زیستی تلاش کرده و محصولات دوستدار محیط زیست را تولید و عرضه می نماید. 21 تیرماه روز جهانی بدون نایلون بود و در این روز آمارهای تکان دهنده ای در مورد کیسه های نایلونی توسط سازمانهای معتبر محیط زیستی ارائه شد. این آمار و ارقام وحشتناک اهمیت جایگزینی ساک دستی های پارچه ای را بیش از پیش نمایان نمود. در همین باب این مقاله توسط واحد بازاریابی گروه صنعتی سومریا آماده و خدمت شما ارائه گردید که امیدواریم با نشر آن سهم خود را در بهبود شرایط محیط زیستی ایفا کنیم.ساک دستی پارچه ای و نه به کیسه های پلاستیکی

در سال 1975 مطالعاتی پیرامون کیسه های نایلونی انجام گرفت که به ما میفهماند که چرا تا به امروز زمین هنوز توسط کیسه های پلاستیکی محصور نشده، هرچند که اگر فعالیت درستی صورت نگیرد تا آینده ای نزدیک شاهد از بین رفتن کره زمین توسط این کیسه ها خواهیم بود. این تحقیقات به ما نشان میدهد که هر ساله 4000 تن ضایعات پلاستیکی وارد اقیانوسها می‌شوند.

آمارهای تکان دهنده به اینجا ختم نمیشود. امسال انجمن حفاظت از محیط زیست امریکا اعلام کرد که هر ساله حدود 1 تریلیون کیسه پلاستیکی در جهان مصرف می‌شود که تنها یک درصد از این رقم بازیافت میگردد.

حال ممکن است به این فکر کنیم که فرهنگ سازی و بازیافت حداکثری میتواند راه حل مشکل باشد ولی این تصور از نظر اقتصادی کاملا اشتباه است، چراکه هزینه بازیافت یک تن پلاستیک 4000 دلار است و پلاستیک بازیافت شده تنها به مبلغ 40 دلار قابل فروش است! و این بدان معناست که بازیافت پلاستیک صرفه اقتصادی ندارد.

تصور قشر بزرگی از ما این است که کیسه های پلاستیکی به دلیل عدم تجزیه پذیری خطرناک هستند. بد نیست بدانید که خطری بزرگتر از این وجود دارد. کیسه های پلاستیکی به مرور زمان به قطعات کوچکتر و سمی تر پلی مری تبدیل می‌شوند این مواد پلی مری نه تنها تجزیه نشده بلکه سرانجام موجب آلودگی خاک و آب شده و وارد زنجیره غذایی حیوانات شده و در نهایت بسیاری از گونه های جانوری را آلوده کرده و پس از چند دهه شاهد ایجاد تغییرات خطرناک در زیست بوم ها میشویم که علاوه بر تهدید زنجیره غذایی انسانها، خود انسانها را هم تحت تاثیرات مخرب قرار میدهند.

پس به این نتیجه خواهیم رسید که تنها راه حل ممکن برای جلوگیری از نابودی محیط زیست توسط کیسه های نایلونی عدم استفاده از آنهاست. پس چگونه اینکار را انجام دهیم؟ چه جایگزینی برای کیسه های پلاستیکی پیدا کنیم؟

گزینه های مختلفی پیش روی ماست. از جمله مهمترین آنها استفاده از ساک دستی های کاغذی و ساک دستی های پارچه ای است.

ساک دستی کاغذی خود تهدید محیط زیستی است! چرا که برای تهیه آنها مجبور به قطع درختان و از بین بردن پوشش های گیاهی خواهیم شد که اثرات مخربی نظیر آلودگی هوا، سیل، از بین رفتن منابع زیر زمینی و... خواهد شد.

اینجاست که ساک دستی های پارچه ای به عنوان بهترین گزینه روی میز مذاکره قرار خواهند گرفت. کیسه های پارچه ای بیش از 20 بار قابلیت استفاده دارند و بازیافت آنها نیز بسیار ساده تر از نایلون ها خواهد بود.

امروزه کشور های مختلفی در سطح جهان تصمیم به ممنوعیت کیسه های نایلونی گرفته اند. برای مثال کشور نگلادش استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کرده است. کانادا، هند،افریقای جنوبی، تانزانیا،کنیا، تایلند و سنگاپور هم استفاده از کیسه پلاستیکی را ممنوع و یا در حال ایجاد مقدمات لازم برای اجرای این قانون هستند

ساک دستی جان ما را از دست قاتلی به نام کیسه های نایلونی نجات میدهد.

همچنین برخی کشورهای دیگر نیز عرضه کیسه های نایلونی به صورت رایگان را ممنوع کرده اند و به همین طریق فروشگاهها و شرکتها را به سمت استفاده از ساک دستی های پارچه ای سوق داده اند. چین نمونه ای از این کشورهاست که استفاده از کیسه های پلاستیکی رایگان را ممنوع کرده و ایرلند با اعمال مالیات بر کیسه های پلاستیکی در سال 2002 استفاده از ان را به میزان 90 درصد کاهش داد.

امیدواریم هر یک از اصناف کشور ما نیز در جای خود اقداماتی موثر برای منع مصرف نایلون و ترویج استفاده از ساک دستی پارچه ای نمایند.

شرکت سومریا در راستای مسئولیت های اجتماعی خود برنامه های تشویقی بسیاری جهت استفاده از ساک دستی پارچه ای در نظر گرفته است که هموطنان عزیز میتوانند از این موارد استفاده نمایند.

سومریا تولید کننده انواع ساک دستی  ساک دستی تبلیغاتی ساک دستی پارچه ای ساک دستی سوزنی  رنگ ساک دستی در رنگ ها و طرح های مختلف با استفاده از بهترین پارچه های اسپان باند تولید شده در گروه صنعتی سومریا